VÝSKUMNÉ LABORATÓRIUM YMS
Dlhodobá snaha o moderné a inovatívne produkty a služby nás priviedla do softvérového výskumu. Na výskumných projektoch rôzneho druhu - európskych, zákazníckych/komerčných a interných -pracujeme už viac ako 15 rokov. Máme stabilný, odborne zameraný personál a výsledky publikujeme v rôznych periodikách. Sme držiteľom Osvedčenia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu o spôsobilosti vykonávať vedu a výskum (číslo osvedčenia 2018/2368:2-26C0) v zmysle § 26a zákona č. 172/2005 Z.z. o organizácii štátnej podpory výskumu a vývoja a o doplnení zákona č. 575/2001 Z.z. o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy v znení neskorších predpisov
Výskumných hodín
Realizovaných projektov
výskumných partnerstiev
Registrované úžitkové vzory a patenty
PATENTOVANÉ TECHNOLÓGIE – PROBLÉMY,
KTORÉ SME VYRIEŠILI NOVÝMI TECHNOLÓGIAMI
MONITOROVANIE STRATY ÚRODNEJ VRSTVY PÔDY
Problém: Vodnú eróziu spôsobuje tečúca voda vo svahovitých a nerovných terénoch, na suchej pôde, nepokrytej vegetáciou.Gravitácia jej dodáva energiu a tá pôdu uvoľňuje, transportuje a sedimentuje. Odnáša vrchnú organickú hmotu a živiny a pôda sa stáva menej úrodnou.
Riešenie: V projekte URANOS sme vytvorili aplikáciu, ktorá vypočíta a vizualizuje stratu úrodnej vrstvy pôdy eróziou a určí najvhodnejšie poľnohospodárske opatrenia na jej zníženie pri čo najnižších nákladoch. Súčasťou úžitkového vzoru je okrem algoritmov aj úložisko externých zdrojov údajov a možnosť napojenia na vzdialené zariadenia pre plánovanie obhospodarovania pôdy. Toto riešenie pomôže poľnohospodárom, lesníkom aj samosprávam.
Úžitkový vzor č. 9599
MONITOROVANIE VÝSKYTU STRŽÍ A RIZIKA ZOSUVOV PÔDY
Problém: Strže, nazývané aj výmoly, vznikajú pri intenzívnych zrážkach. Energia tečúcej vody vymýva pôdu, predovšetkým na svahoch kde nie je chránená vegetáciou. Často vznikajú v horských oblastiach pri ťažbe dreva a narúšajú stabilitu svahov. Môžu spôsobiť zosuvy pôdy, zmenšiť plochu vhodnú na pestovanie lesa a znížiť možnosť manipulácie a zvážania dreva. Časom môžu narásť do veľkých rozmerov. Pri ich zatarasení vznikajú prirodzené prehrádzky, avšak s nestabilnými hrádzami, čo môže opäť viesť k škodám na majetku, či dokonca zdraví a životoch.
Riešenie: V projekte FOMON sme vytvorili systém, ktorý pomáha automatizovane identifikovať a následne monitorovať strže – ich vývoj. Analyzuje údaje diaľkového prieskumu Zeme získané v rôznom čase a s pomocou špeciálneho algoritmu strže detekuje a vizualizuje do 3D modelu terénu.
Úžitkový vzor č. 9971
MONITOROVANIE NEVIDITEĽNÝCH JAVOV V PRIEMYSELNÝCH AREÁLOCH
Problém: V priemyselných areáloch sa môžu diať okom neviditeľné a potenciálne nebezpečné javy. Napríklad únik nebezpečných látok spôsobujúci zamorenie alebo ohrozenie zdravia zamestnancov, alebo prehrievanie zariadení nad limitom prevádzkových teplôt, čo môže byť prvý ukazovateľ hroziacej poruchy alebo havárie.
Riešenie: V projekte UAV sme vytvorili systém na priestorový monitoring veličín, získaných z meraní bezpilotným leteckým zariadením (UAV) vybaveným snímačom na sledovanie veličiny. Po importe 3D bodových mračien softvér automatizovane interpoluje 3D model, ktorý sa vyhodnotí a identifikuje chyby v meraniach. Výsledný 3D model sa vizualizuje prostredníctvom virtuálnej reality a umožňuje koncovému užívateľovi pohybom vo virtuálnom modeli monitoring svojho areálu alebo územia.
Úžitkový vzor č. 9990
výskumní PARTNERI
Úspešné projekty
1.
ZÓNY PRODUKTIVITY SLOVENSKÝCH POLÍ
Výskum produktivity slovenských polí. Rozdelenie polí na zóny výnosovej produktivity s využitím satelitných údajov. Využitie satelitných vegetačných indexov s príslušným priestorovým a časovým rozlíšením na identifikovanie opakujúcich sa vzorcov stavu plodín a tým zón produktivity. Vývoj služby úplného pokrytia v širokom meradle, ktorá na Slovensku nie je zatiaľ dostupná.
2.
ERÓZNA KALKULAČKA
Údajová a vedomostná podpora pre systémy rozhodovania a strategického plánovania v oblasti adaptácie poľnohospodárskej krajiny na klimatické zmeny a minimalizáciu degradácie poľnohospodárskych pôd. Priemyselný výskum nových techník spracovania, analýzy a vizualizácie získaných dát, automatizácie a vizualizácie získaných dát, automatizácie RS dát, priestorového modelovania. Experimentálny vývoj nástrojov na spracovanie a publikovanie špecifických typov dát. Prototypy riešenia na zber a spracovanie multidimenzionálnych priestorových dát v rôznych časových rámcoch a systém na inovatívne zobrazovanie týchto dát.
3.
NOVÉ METÓDY ZÍSKAVANIA GEODÁT O LESOCH
Výskum a vývoj bezkontaktných metód pre získavanie geopriestorových údajov za účelom monitoringu lesa pre zefektívnenie manažmentu lesa a zvýšenie ochrany lesov. Tvorba inovatívneho systému, ktorý identifikuje dáta v prostredí heterogénnych zdrojov dát, výskum možností vytvorenia n-dimenzionálnej dáta kocky. Identifikácia nových vysoko efektívnych hodnotení veľkých dát na rozpoznanie deformácií terénu pod lesným porastom. Výskum možností vytvorenia vyhodnocovacieho systému na kategorizáciu závislostí, ktoré súvisia s predikciami v manažmente lesa. Prieskum dopadov zmeny klímy na fyzické parametre, ktoré sú kľúčové na zachovanie a optimalizáciu ekosystémových lesných služieb využitím najnovších trendov geomatiky.
4.
OCHRANA PRED LESNÝMI POŽIARMI FALCO GUARD
Identifikácia a overenie možnosti vybudovania systému mobilných monitorovacích zariadení určených na včasnú detekciu lesných požiarov v aktuálne sezónne ohrozených územiach. Výskum mobilného detekčného systému pozostávajúceho z troch základných komponentov: nosičov, senzorovej výbavy a systému spracovania monitorovaných údajov.
5.
ZVIDITEĽŇOVANIE NEVIDITEĽNÝCH VELIČÍN
Inteligentné operačné a spracovateľské systémy pre UAV. Výskum rôznych možností využitia umelej inteligencie na podporu priestorového monitorovania a vyhodnocovania. Výskum pozostáva z vytvorenia a testovania rôznych foriem prístupu k modelovaniu prostredia a javov, využívanie nástrojov strojového učenia, n-dimensionálna fraktálna geometria, geo-štatistika a ďalšie progresívne metódy.
6.
VESMÍRNY PREKLADAČ
Monitoring a mapovanie stavu lesného porastu použitím údajov družice Sentinel 2. Vytvorili sme moderný nástroj pre automatizované sťahovanie, spracovanie a vyhodnotenie údajov zo satelitného snímkovania Zemského povrchu, univerzálne využiteľný pre rôzne segmenty hospodárstva, ktorý sme v rámci projektu nasadili a otestovali v lesníckej doméne na identifikáciu napadnutia porastu lykožrútom.
7.
RIZIKO A VEKTORY ŠÍRENIA TOXICITY V PÔDE
Remediácia životného prostredia v zónach kontaminovaných činnosťou ozbrojených síl. Testovali sme ekologické spôsoby očistenia zamorenej pôdy od toxínov, hlavne od nebezpečného arzénu a zinku. Špeciálne namiešané regeneračné substráty a nasadenie sóje, ktorá toxíny z pôdy viaže, priniesli nádejné výsledky. Vytvorili sme digitálny model šírenia toxínov na platforme pre manažment priestorového rozhodovania, yDecision.
8.
MODELOVANIE DRÁH ZOSUVOV PÔDY VO VRÁTNEJ
Modelovanie sutinových prúdov vo Vrátnej doline. Vytvorili sme model sutinových prúdov vo Vrátnej doline technológiou leteckého laserového skenovania a sofistikovaných priestorových analýz (technológia PROXIMA). Vytvorili sme digitálny modelu terénu a jeho vizualizáciu rôznymi spôsobmi. Overili sme modelovanie porovnaním údajov z modelovania s údajmi z prieskumu poľa. Doplnkové údaje boli použité vo forme ortofotografií.
9.
LASEROVÉ SKENOVANIE NÁLEZISKA MOLPÍR
Archeologický prieskum airbone laserscan „Revitalizácia hradiska na Molpíre“. Technológiou leteckého laserového skenovania a sofistikovaných priestorových analýz (technológia PROXIMA) sme odhalili dosiaľ neobjavené archeologické štruktúry na území relatívne dobre prebádanom štandardnými terénnymi metódami. Získali a spracovali sme dáta s pomocou vyrovnanej letovej dráhy s tvorbou ortofotosnímkov, vytvorili sme digitálny model terénu a jeho vizualizáciu rôznymi spôsobmi.
10.
INTELIGENTNÉ DOPRAVNÉ SYSTÉMY
Technológia pre výskum v oblasti Inteligentných dopravných systémov a progresívnych materiálov. Dodali sme systém Virtual smart city alebo Virtuálne mesto podľa špecifikácie odberateľa. Zabezpečili sme vzájomnú komunikáciu jednotlivých častí Integrovaného dopravného systému a subsystému Virtuálne mesto, vrátane subsystému Monitorovací a riadiaci systém.
11.
BROKERSKÉ CENTRUM LETECKEJ DOPRAVY
Brokerské centrum leteckej dopravy pre transfer technológií a znalostí do dopravy a dopravnej infraštruktúry. Vytvorili sme úložisko dát pre veľké množiny získavaných údajov z leteckého laserového skenovania Zemského povrchu. Poznatky a technológie sme preniesli z výskumu lokalizačných služieb do odvetvia dopravy. Následne sme vyvinuli brokerské centrum pre analytické spracovanie dát a získavanie znalostí.