
ŠGÚDŠ presunula digitálny archív do zabezpečeného vládneho cloudu
Štátny geologický ústav Dionýza Štúra (ŠGÚDŠ) v roku 2024 oslávi 10 rokov od spustenia modernej skenovacej linky určenej predovšetkým na digitálne spracovanie geologických správ a máp. Vďaka skenerom, výkonnej výpočtovej infraštruktúry a špeciálnemu softvéru má dnes Slovensko v digitálnej podobe približne 60,000 geologických správ a 13,000 geologických článkov a publikácií, pričom proces digitalizácie stále pokračuje.
Pre lepšiu predstavu je to v súčasnosti asi tri milióny strán odborného geologického textu, stotisíce špeciálnych príloh, predovšetkým mapových podkladov. Navyše je Slovensko jedinou z okolitých európskych krajín, ktorá celé geologické know-how digitalizuje a sprístupňuje používateľom zdarma.
Hovorí vedúci odboru informatiky ŠGÚDŠ, Štefan Káčer, autor myšlienky digitalizácie geologického dedičstva a projektový manažér na strane ŠGÚDŠ: „Geologické správy skenujeme a následne ich spracuje komplexný softvér do podoby textových PDF súborov a mapových príloh vo formáte jp2. V procese spracovania vzniká aj veľké množstvo súborov a metadát, ktoré ŠGÚDŠ formou rôznych služieb automaticky zdieľa s tretími stranami. Správy aj s prílohami po spracovaní putujú do digitálneho archívu a k dispozícii sú cez webovú stránku ŠGÚDŠ, www.geology.sk.“
Minulý rok ŠGÚDŠ technologicky pokročila a presunula celý digitálny archív do zabezpečeného vládneho cloudu.
Pokračuje Štefan Káčer: „Skenovacia linka a archív sa blížili k dobe životnosti a potrebovali sme ochrániť všetky prácne naskenované správy, články, publikácie. A keďže geologické dedičstvo patrí štátu, logickou voľbou bol vládny cloud. S týmto riešením sme veľmi spokojní, pretože sme získali istotu, že nič z digitalizovaného geologického dedičstva a desaťročnej práce pracovníkov archívu by sa už nemalo znehodnotiť či stratiť. Zároveň významne znížime náklady na prevádzku celého systému.“
Technické pozadie projektu vysvetľuje prevádzkový riaditeľ YMS, Marek Ivaňák: „Analýza ukázala, že prechodom na cloud ŠGÚDŠ ušetrí za ďalšie 10 ročné obdobie okolo 600 000 € v porovnaní s tým, ak by celá softvérová aj hardvérová infraštruktúra archívu ostala v réžii organizácie. A to aj napriek tomu, že odborné softvérové spracovanie správ vrátane digitalizačnej linky ostáva v ŠGÚDŠ. Do cloudu sa posunul digitálny archív, teda webová aplikácia vrátane všetkých finálnych súborov, cez ktorú používatelia dáta prehľadávajú a sťahujú.“
Vládny cloud ŠGÚDŠ poskytuje služby centrálneho virtuálneho servera, teda výpočtový výkon, operačnú pamäť, systémové diskové pole a licencie. Ďalej dostatočnú úložnú kapacitu, nepretržité pripojenie do internetovej siete a služby bezpečnosti, najmä aktualizáciu, prístupové práva a ochranu údajov pred útokmi či pokusmi o zneužitie.
Pokračuje Štefan Káčer: „Aktuálne evidujeme okolo 400 registrovaných užívateľov, no archív je dostupný aj bez registrácie pre nezávislých bádateľov, ktorým stačí vyhľadávanie v bibliografických údajoch. Registrovaní užívatelia pomocou kľúčových slov vyhľadajú, čo ich zaujíma a archív im ponúkne v poradí relevantnosti všetky správy, ktoré tieto slová obsahujú. Mesačne si užívatelia každý mesiac takto otvoria, resp. uložia vo svojom počítači okolo 10,000 správ. V „pôvodnom“ archíve by sme toľko správ nikdy nedokázali vypožičať, lebo každá jedna sa dohľadávala a vydávala len osobne u nás v Bratislave. V digitálnom archíve umiestnenom na serveroch ŠGÚDŠ sme už tiež cítili bezpečnostné, kapacitné a personálne limity, na kúpu novej infraštruktúry spojenú s presunom obrovského množstva údajov sme nemali žiadne finančné prostriedky. Preto bola Výzva spojená s migráciou IS verejnej správy do cloudu hradená z európskych peňazí pre nás jedinečnou alternatívou.“