English text
23. ročník tradičnej odborno-spoločenskej konferencie YMS, GeoSpatial Visions, venovanej úspešným elektronizáciám, sa konal koncom septembra vo Vyhniach. Program bol zameraný na vybrané fázy digitalizácie od testovania, cez integrácie až po prechod na cloud, a na inšpiratívne porovnanie prieskumu spoločenských hodnôt Singapuru a Slovenska.
Hovorí Marek Ivaňák, projektový manažér YMS:
“Účastníci konferencie dlhodobo oceňujú zaujímavý a inšpiratívny odborný program plný množstva informácií, praktických rád, nápadov a ukážok reálnych skúseností s implementáciou a prevádzkou IT projektov. Tiež pochvaľujú príjemnú, otvorenú atmosféru so širokou možnosťou vzájomného zdieľania skúseností, a to všetko v reprezentatívnom prostredí.”
Aj tento rok sa konferencie zúčastnili klienti a partneri YMS zo štátnej správy a vyšších územných celkov, ako aj z kľúčových odvetví. Lesníci, pôdohospodári, vodohospodári, veterinári, akreditačná služba, zástupcovia slovenských železníc, prepravcov plynu a ropy a ďalší.
Hodnoty Slovenska a Singapuru
Program odštartovala transformačná koučka Andrea Vadkerti výsledkom prieskumu národných hodnôt v Singapúre a na Slovensku. Porovnala nastavenie Singapúrcov a Slovákov vo vzťahu ku krajine a jej rozvoju, vrátane digitalizácie.
Hovorí Andrea Vadkerti:
„Singapur bude mať budúci rok 60 rokov a je to druhá najrozvinutejšia krajina sveta. Krajina pôvodne malajských tigrov a močarísk. Ale boli bystrí, boli odvážni, veľmi húževnatí, pracovití a dokázali si za 60 rokov vybudovať krajinu.“
V prieskume hodnôt národa dopadli obe krajiny veľmi podobne:
„Kým najdôležitejšími osobnými hodnotami ľudí v oboch krajinách sú rodina, zdravie a priateľstvo, pohľad na hodnoty krajiny ako celku vyzerá horšie. Slováci ako top 3 spoločenské hodnotové problémy identifikovali korupciu, neistotu ohľadom budúcnosti a byrokraciu. Aj Singapúrčania, napriek svojmu úspechu, hľadia na spoločné hodnoty kriticky, pretože ako prvé tri národné hodnoty označili strach zo zlyhania, sťažovanie sa, súťaživosť.“
„Máme tendenciu znásobiť a zveličiť to zlé, alebo to, s čím sme nespokojní, čo potom neustále koluje v našom systéme. Musíme sa vyladiť a spojiť, rozprávať sa a posunúť veci zospodu ďalej.“
Prax v rôznych fázach digitalizácie, praktické ukážky
Riaditeľ odboru IT Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho, Marek Molnár, sa podelil s praktickými skúsenosťami z celého dlhodobého procesu elektronizácie, od počiatočného plánovania po reálne zavádzanie zmeny naprieč celou organizáciou. Odporučil spoluprácu s odborníkmi počas celého procesu a varoval, že v prípade, že sa proces nezvládne, riziká sú veľké.
Hovorí Marek Molnár:
„Vo finále ide o zmenu nielen technológie, ale celej firemnej kultúry, pretože digitalizácia v sebe nesie zásadné zmeny v tom, ako celá organizácia funguje.“
Radovan Hilbert, riaditeľ pre rozvoj obchodu YMS, vystúpil s témou digitalizácie, keď sa jedná o mapové dáta:
„Žijeme v pretlaku informácií a v každom odvetví sú voľne dostupné kvalitné dáta v rôznych formátoch. Ako im však porozumieť a začať ich používať? Polovicou cesty je správna technológia a vhodná forma vizualizácie. Stále viac organizácií si to uvedomuje a začína využívať vizualizačné platformy aj v rámci iných, doteraz prevažne tabuľkových systémov. Práve preto sme vyvinuli špeciálny mapový plugin, dcérske riešenie nášho robustného GIS systému ySpatial, ktorý integrujeme v podstate kamkoľvek. Samostatné okno vsunieme do akejkoľvek aplikácie a docielime okamžitú prehľadnú vizualizáciu dát na mape.“
Michal Korauš, riaditeľ odboru IT Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR, spolu so Slavomírom Sipinom, biznis analytikom YMS, predstavili nový systém ŠVPS a špeciálne sa zamerali na fázu testovania, ktorá je pri tak obrovskom systéme kľúčová. Účastníkom vysvetlili testovacie procesy a poukázali na výzvy, ktorým v projekte čelili.
Hovorí Michal Korauš:
„IT riešenie KVEPIS, šité na mieru pre ŠVPS, vyžadovalo svojou komplexnosťou neustálu úzku a systematickú spoluprácu tímu dodávateľa s kľúčovými používateľmi. Tak v úvodnej analytickej fáze, ako aj vo fáze akceptačného testovania.“
Hovorí Slavomír Sipina:
„Vytvorili sme viac ako tisíc testovacích scenárov v 11 moduloch a pomocných registroch. Testovali sme dáta v číselníkoch, registroch a používateľské roly. Vzhľadom na celkovú komplexnosť a úzku spoluprácu modulov sme museli testovanie fázovať tak, aby práce na jednom module nespôsobili nekorektné správanie v testovanom module. Tím YMS pracoval v kontinuálnej kreativite, aby sme aj počas vývoja prihliadali na operatívne zmeny a výslednými procesmi čo najviac uľahčili prácu pre koncových používateľov.“
Témou integrácie sa zaoberal projektový manažér YMS, Marek Ivaňák. Účastníkom ju objasnil na integračnom profile riešenia yAgenda, ktoré je možné napojiť na všetky externé systémy vo verejnej správe.
Hovorí Marek Ivaňák:
„Každý systém verejnej správy musí byť napojený na desiatky iných systémov a registrov, aby bolo možné dáta zdieľať efektívne. yAgenda od YMS obsahuje zabudovaný ESB, integruje sa na moduly ÚPVS, na spisovú službu, na CSRÚ, na vizuálne aj nevizuálne služby KN, na elektronické podpisovanie dokumentov. Automaticky zverejňuje zmluvy v CRZ.gov.sk, podporuje štandardné REST a SOAP API rozhrania, poskytuje zabudované ETL procesy pre dátové výmeny, používa a publikuje mapové služby v OGC štandardoch, publikuje OpenData.“
Program praktických prezentácií uzatvorili vedúci odboru informatiky Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra, Štefan Káčer a projektový manažér YMS, Tomáš Piovarči. Venovali sa presunu obsahu slovenskej geologickej knižnice na vládny cloud.
Hovorí Štefan Káčer:
„Chcete aj v čase „konsolidácie“ verejných financií zachrániť svoje systémy a dáta? Prejdite s nimi do vládneho cloudu.”
Štefan Káčer pokračuje:
„V digitálnom archíve umiestnenom na serveroch ŠGÚDŠ sme cítili bezpečnostné, kapacitné a personálne limity, na kúpu novej infraštruktúry spojenú s presunom obrovského množstva údajov sme nemali žiadne finančné prostriedky. Preto bola Výzva spojená s migráciou IS verejnej správy do cloudu hradená z európskych peňazí pre nás jedinečnou alternatívou.“
Panelová diskusia
Konferencia v poobedných hodinách pokračovala tradičnou panelovou diskusiou, ktorú otvoril Milan Ištván, prezident občianskeho združenia Partnerstvá pre prosperitu. Prešiel aktuálny stav a riziká čerpania Programu Slovensko a Plánu obnovy a odolnosti, ako aj nové dopytové výzvy na projektové a výskumné financovanie zo zdrojov EU. Ako obvykle, téma rozprúdila výdatnú diskusiu.
Hovorí Milan Ištván:
„Najbližšie roky sú pre Slovensko veľkou príležitosťou v oblasti digitalizácie, keďže máme príležitosť využiť viaceré európske programy. Aktuálnou prioritou je najmä Plán obnovy a odolnosti, ale už sa rozbiehajú aj projekty Programu Slovensko. Najväčšími prioritami sú určite životné situácie a digitálna transformácia verejnej správy, kybernetická bezpečnosť a digitalizácia školstva. Postupne sa zverejňujú aj výzvy pre oblasť výskumu a vývoja.“
————