Erózna kalkulačka, softvér na odhalenie rizika zosuvov pôdy a 3D model rôznych veličín
Čo majú spoločné? Sú to výsledky softvérového laboratória tímu YMS, realizované v rámci troch výskumných projektov financovaných z prostriedkov Európskej únie. Všetky tri sme, v konzorciu odborných partnerov, minulý rok úspešne ukončili a naplnili dôležité merateľné ukazovatele.
Vysvetľuje Radovan Sunega, riaditeľ pre projekty výskumu a inovácií YMS:
„Úžitkový vzor má rovnakú váhu ako patent s rozdielom kratšieho času ochrany a rýchlejšieho schvaľovacieho konania. Používa sa najmä na priemyselne využiteľné technické riešenia, pretože tie sa, vzhľadom na prudký vývoj IT, omnoho rýchlejšie menia a vylepšujú oproti iným predmetom patentovej ochrany.“
Riešenie praktických problémov
Vysvetľuje Radovan Sunega:
„Každý projekt mal za cieľ nájsť prakticky aplikovateľné softvérové modely pre riešenie konkrétneho problému. Softvér pod názvom „Erózna kalkulačka“ počíta mieru vodnej erózie na poľnohospodárskej pôde. Algoritmus na identifikáciu strží vie automaticky identifikovať miesta, kde hrozí riziko zosuvu pôdy. Systém pre priestorový monitoring veličín zasa vizualizuje, okom neviditeľné, veličiny ako teplotu či znečistenie prostredníctvom 3D modelu.“
YMS je dlhodobo zameraná na inovácie. Tie sa snaží prinášať aj prostredníctvom pravidelnej účasti v rôznych výskumných projektoch. Tento rok druhý krát po sebe obhájila, šesť rokov platnú, certifikáciu Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR ako vedecko-výskumné pracovisko.
Problém č. 1, strata úrodnej vrstvy pôdy
Vodnú eróziu spôsobuje tečúca voda vo svahovitých a nerovných terénoch, na suchej pôde, nepokrytej vegetáciou.
Vysvetľuje Radovan Hilbert, riaditeľ pre rozvoj obchodu YMS a špecialista na prácu so satelitnými dátami:
“Gravitácia jej dodáva energiu a tá pôdu uvoľňuje, transportuje a sedimentuje. Odnáša vrchnú organickú hmotu a živiny a pôda sa stáva menej úrodnou. V projekte URANOS sme vytvorili aplikáciu, ktorá vypočíta a vizualizuje stratu úrodnej vrstvy pôdy eróziou a určí najvhodnejšie poľnohospodárske opatrenia na jej zníženie pri čo najnižších nákladoch. Súčasťou úžitkového vzoru je okrem algoritmov aj úložisko externých zdrojov údajov a možnosť napojenia na vzdialené zariadenia pre plánovanie obhospodarovania pôdy. Toto riešenie pomôže poľnohospodárom, lesníkom aj samosprávam.“
(Úžitkový vzor č. 9599)
Problém č. 2, zosuvy pôdy pozdĺž strží
Strže, nazývané aj výmoly, vznikajú pri intenzívnych zrážkach. Energia tečúcej vody vymýva pôdu, predovšetkým na svahoch kde nie je chránená vegetáciou.
Vysvetľuje Peter Bobáľ, špecialista YMS na interpretáciu údajov z laserového skenovania a diaľkového prieskumu Zeme:
“Strže často vznikajú v horských oblastiach pri ťažbe dreva a narúšajú stabilitu svahov. Môžu spôsobiť zosuvy pôdy, zmenšiť plochu vhodnú na pestovanie lesa a znížiť možnosť manipulácie a zvážania dreva. Časom môžu narásť do veľkých rozmerov. Pri ich zatarasení vznikajú prirodzené prehrádzky, avšak s nestabilnými hrádzami, čo môže opäť viesť k škodám na majetku, či dokonca zdraví a životoch.”
Vysvetľuje Radovan Sunega:
„V projekte FOMON sme vytvorili systém, ktorý pomáha automatizovane identifikovať a následne monitorovať strže – ich vývoj. Analyzuje údaje diaľkového prieskumu Zeme, získané v rôznom čase, a následne s pomocou špeciálneho algoritmu strže detekuje a následne vizualizuje do 3D modelu terénu.“
(Úžitkový vzor č. 9971)
Problém č. 3, neviditeľné javy v priemyselných areáloch
Problémom priemyselných areálov bývajú okom neviditeľné a potenciálne nebezpečné javy.
Vysvetľuje Radovan Hilbert:
„Môže to byť napríklad únik nebezpečných látok spôsobujúci zamorenie alebo ohrozenie zdravia zamestnancov, alebo prehrievanie zariadení nad limitom prevádzkových teplôt, čo môže byť prvý ukazovateľ hroziacej poruchy alebo havárie.“
Vysvetľuje Radovan Sunega:
„V projekte UAV sme vytvorili systém na priestorový monitoring veličín, získaných z meraní bezpilotným leteckým zariadením (UAV) vybaveným snímačom na sledovanie veličiny. Po importe 3D bodových mračien softvér automatizovane interpoluje 3D model, ktorý sa vyhodnotí a identifikuje chyby v meraniach. Výsledný 3D model sa vizualizuje prostredníctvom virtuálnej reality a umožňuje koncovému užívateľovi pohybom vo virtuálnom modeli monitoring svojho areálu alebo územia.“