Lesnícko-informatická konferencia LSR a YMS sa konala už po šiesty raz
Odborníci z Lesov Slovenskej republiky š.p. (LSR) a YMS, a.s. sa opäť stretli na odborno-spoločenskej konferencii používateľov a tvorcov lesníckych systémov. Obľúbená výročná akcia je priestorom na intenzívny pohľad na mapový portál WebGIS a agendovú aplikáciu Pozemkár v spoločnom kruhu lesníckych aj IT odborníkov.
Hovorí výkonný riaditeľ YMS, Róbert Franček:
„Spolupráca YMS a LSR začala skoro pred dvadsiatimi rokmi a posledná spoločná konferencia sa konala ešte pred pandémiou. Tradíciu sme s potešením obnovili na vysokej úrovni, v krásnom prostredí hotela Erb v Banskej Štiavnici,“
Prepracovaný mapový portál WebGIS
WebGIS, moderný webový mapový portál, využíva skoro 1,500 lesníkov a ročne v ňom vykonajú asi 8,5 milióna operácií. Slúži im na komplexný prehľad o programe starostlivosti o les a na monitorovanie plnenia z neho vyplývajúcich úloh. Pohľad na situáciu na každom kúsku územia v správe LSR je tak stále aktuálny a dostupný každému s príslušným oprávnením.
Hovorí GIS analytik LSR a spoluorganizátor konferencie, Ivan Hanula:
„Systém je skutočne obľúbený medzi používateľmi, pretože im pomáha efektívne plniť pracovné úlohy. Je to ako tajná zbraň, ktorá nám všetkým uľahčuje život a robí prácu jednoduchšou.“
Hovorí špecialistka pre GIS LSR, Marcela Mojžišová:
„Používatelia majú k dispozícii viac ako 130 mapových služieb z rôznych zdrojov, ktoré ovplyvňujú ich prácu a pomáhajú im pri rozhodovaní. V IS WebGIS sú vytvorené používateľské role zamerané na rôzne oblasti, ktoré sa v rámci LSR riešia. Tieto role majú priradené príslušné mapové kompozície, čo urýchľuje zapínanie potrebných mapových služieb k jednotlivým úlohám riešeným v IS WebGIS. Takto sa používatelia ľahšie orientujú a môžu efektívnejšie vykonávať svoje práce.“
Ocenená mapová platforma
Vysvetľuje Radovan Hilbert, riaditeľ pre rozvoj obchodu YMS:
„Lesnícky WebGIS stojí na modernej technológii ySpatial zo softvérového laboratória YMS. Už v roku 2015 ho tvorca platformy, americká spoločnosť ESRI, poctil cenou za špeciálny úspech v GIS (Special Achievement in GIS). V roku 2022 sa podieľal na získaní ceny Inovatívny čin roka ministra hospodárstva. Dostali sme ju za riešenie ySpace, ktoré vie automaticky sťahovať satelitné snímky a spracúvať z nich údaje pre používateľa. Konkrétne v LSR sme monitorovali výskyt lykožrúta, pričom výsledky monitorovania pre lesníkov sa zobrazujú vo ySpatial.“
Spoločný pohľad na systém
Na stretnutí sme sa pozreli na vývoj WebGISu v čase, na spokojnosť s ním aj na aktivitu používateľov. Symbolické verejné ocenenie získali všetci najaktívnejší používatelia. Tím YMS lesníkom predstavil nové funkčné, technické aj dizajnové vylepšenia, ktoré budú môcť v budúcnosti využívať.
Živými ukážkami noviniek, tipov a trikov v mapovom portáli prispeli analytik GIS LSR, Ivan Hanula a špecialistka GIS LSR, Marcela Mojžišová. Špeciálne slovo dostal Ivan Pôbiš, lesnícky GIS špecialista vo výslužbe, ktorý stál pri zrode lesníckeho WebGISu a významne sa zaslúžil o jeho široké využívanie a neustály rozvoj.
Hovorí Ivan Pôbiš:
„Pracoval som na lesoch veľmi rád. Poznal som obrovské množstvo dobrých a šikovných ľudí a celé toto dielo, ktoré sme videli, a ktorému ste dali nové kontúry, považujem za dielo spoločné a chcem sa vám za to poďakovať.“
Plánované vylepšenia
ySpatial neustále prechádza vývojom, drží krok s požiadavkami doby a možnosťami technológií.
Hovorí Jozef Vodný, projektový manažér YMS:
„Minulý rok sme absolvovali s produktom WebGIS profesionálny redizajn na moderný, trendový vzhľad a významne sme zlepšili aj ergonómiu pri používaní funkcionalít. Prešli sme na filozofiu maximálne dvoch klikov na ceste k potrebnému úkonu, ovládanie aplikácie sme rozdelili do logických zón a funkcie aplikácie rozmiestnili do troch úrovní, podľa dôležitosti a frekvencie používania. Pretože napriek tomu, že ide o šikovné webové riešenie, obsahuje širokú a komplexnú funkcionalitu, porovnateľnú s robustnými desktopovými riešeniami GIS, ktorú musí zvládnuť aj používateľ bez technických zručností, teda intuitívnym prístupom.“
Spokojnosť používateľov
Podľa hodnotenia spokojnosti používateľov LSR s mapovým portálom WebGIS z roku 2022 už teraz 87 percent lesníkov považuje prácu so systémom za jednoduchú alebo viac jednoduchú a 100 percent je s aplikáciou spokojných alebo viac spokojných. „Vždy je však čo vylepšovať a z prieskumu vyplýva, že viac ako polovica opýtaných by uvítala rozšírené možnosti tlače ako napríklad rotácia mapy v tlači či zmena mierky, prípadne nové 3D funkcionality ako 3D scény a 3D dĺžky trasy a iné“ pokračuje Jozef Vodný vypichnutím námetov na rozvoj z hodnotenia spokojnosti.
„Očakávame, že po nasadení všetkých dizajnových aj technologických upgradov bude lesnícky mapový portál spĺňať najvyššie systémové aj odborné lesnícke štandardy a 100 percentne spokojných s ním bude všetkých viac ako 1500 používateľov,“ uzatvára tému mapového portálu Jozef Vodný.
Pozemkár – elektronická podniková evidencia pozemkov
Pozemkár je pôvodný podnikový evidenčný program, ktorého vzhľad v podobe v súčasnosti používanej aplikácie pochádza zo softvérového laboratória YMS. Ide o evidenciu pozemkov so zameraním sa vlastnícke a užívacie vzťahy. Hlavný dôraz sa kladie na evidenciu lesného a ostatného majetku vo vlastníctve štátu.
Obsahuje údaje o viac ako 850,000 hektároch pozemkov, z toho je štátnych 670,000 ha v hodnote skoro miliardy EUR. Z aplikácie sa pripravujú podklady pre daň z nehnuteľností, reprivatizačné štatistiky, slúži na vykonanie inventarizácie štátnych pozemkov, podklady pre správu audítora a pod. Ročne sa v aplikácii vykoná skoro 2500 hromadných operácií a upraví viac ako 800 tisíc záznamov.
Na stretnutí aplikáciu predstavil garant odboru evidencie pozemkov a reprivatizácie Ján Bobro:
„Pozemkár je jediný program, ktorý spája tri rozdielne skupiny údajov: údaje evidencie katastra nehnuteľností vedenej na okresnom úrade katastrálnom odbore, údaje tabuľky plochovej ako súčasti Programu starostlivosti o les vyhotoveného podľa zákona o lesoch a údaje z účtovnej evidencie o majetku vedenej podľa zákona o účtovníctve. Pozemkár má v sebe zapracované kontrolné mechanizmy medzi uvedenými údajmi. Preto jeho údržba a vývoj musí odpovedať zmenám v uvedených zákonoch. Na základe požiadavky vedenia podniku bola dopracovaná evidencia stavieb vo vlastníctve štátu a správe podniku. Takto bude mať vedenie presnejšie údaje a podklady pri svojej rozhodovacej činnosti pri hospodárení a nakladaní s majetkom.“
Šetrí čas, kalkuluje, kontroluje
Lesníkom Pozemkár šetrí veľké množstvo času a automaticky sa stará o to, aby nedochádzalo k chybám či nezrovnalostiam medzi rôznymi zdrojmi údajov.
Okrem toho vyniká napojením na WebGIS cez špeciálne mapové okno, tzv. mapový plugin. To znamená, že správca záznamy eviduje a upravuje cez údaje, ale aj funkciami v mape a synchronizuje sa s WebGISom.
Na prvý pohľad jednoduchý tabuľkový systém Pozemkár je však na pozadí komplikovaný, pretože rieši zložitú majetkovo-právnu a daňovú agendu.
Hovorí hlavná biznis analytička Pozemkára z YMS, Veronika Horníková:
„Špeciálne algoritmy automaticky sledujú, prepájajú a prepočítavajú obrovské množstvo údajov. Systém oceňuje pozemky a majetok podľa platnej legislatívy. Sleduje súlad s dátami v katastri na úrovni parciel C a parciel E vrátane vlastníckych a nájomných vzťahov, súlad s dátami od Národného lesníckeho centra aj súlad s účtovnou evidenciou. Vďaka tomu veľmi presne počíta vlastnícke podiely štátu na každom lesnom alebo aj inom pozemku v správe LSR.“
Hovorí projektový manažér YMS, Tomáš Mišovič:
„Lesníci v aplikácii evidujú a spracúvajú dáta o pozemkoch, stavbách aj vodných tokoch. Špeciálne nástroje nad dátami umožňujú porovnávať a upravovať údaje na údaje katastra, na údaje nových plánov starostlivosti o les, vytvárať ľubovoľné prehľady či získavať online informácie napr. o aktuálnom stave pozemkov vo všetkých jeho parametroch,“
Pribudne evidencia poľnohospodárskej pôdy
Legislatívne zmeny sa dejú neustále a Pozemkár musí na všetky včas a správne reagovať.
Najbližšie sa do evidencie pozemkov LSR dostane aj poľnohospodárska pôda vo vlastníctve štátu s nájomnými zmluvami, prípadne v susedstve lesov.
Pokračuje Tomáš Mišovič:
“Poľnohospodárske pozemky sa oceňujú inak ako lesné a nový spôsob oceňovania, podľa štátneho cenníka, treba urýchlene do systému zapracovať. Jesenná inventúra všetkých lesných pozemkov a majetku roku 2024 už musí túto legislatívnu zmenu obsahovať, čo sa dotkne všetkých prepočtov aj spôsobu reportovania.“