Mapy sú zdrojom pravdy, inak neviditeľnej: Lesnícky WebGIS získal 4 hviezdičky

YMS, a.s. a Lesy SR, š.p. (LSR) sa už po siedmy raz stretli v kruhu tvorcov a používateľov lesníckych systémov. Spoločná konferencia slúži na hĺbkový pohľad na mapový portál WebGIS a aplikáciu Pozemkár. Lesnícke systémy od YMS majú viac ako 1500 používateľov z väčšiny odborov a ročne sa v nich vykoná viac ako milión operácií.
Hovorí Boris Gregor, vedúci odboru informačných a komunikačných technológií Lesy SR, š.p.: „Počas roka intenzívne pracujeme v samostatných tímoch na aktuálnych úlohách, ktorých je neustále veľa. Som rád, že si pravidelne nachádzame spoločný priestor na zhodnotenie roka, nerušené zdieľanie, diskusie a inšpiráciu.“
Dopĺňa Róbert Franček, výkonný riaditeľ YMS: „V roku 2025 oslavujeme nielen 35. výročie založenia YMS, ale aj príchod novej generácie nášho mapového portálu ySpatial na trh. Vyšperkovaný WebGIS dostal v lesníckom hlasovaní meno WebGIS 6.0 a najbližšie dva roky ho budeme do prostredia LSR vo viacerých fázach nasadzovať.“
Pohľad späť aj nová generácia WebGIS 6.0
Úvod stretnutia patril výročnej rekapitulácii.
„Za posledný rok sme v oboch lesníckych systémoch, WebGIS aj Pozemkár, spracovali viac ako 1300 taskov. Okrem štandardnej technickej podpory a údržby existujúceho mapového portálu sme začali s nasadzovaním nového WebGIS 6.0. Zapracovali sme prvých 40 okruhov v troch etapách a spustili pilotnú prevádzku,“ hovorí projektový manažér YMS, Juraj Vacula. 
Nový WebGIS naživo predviedol biznis analytik YMS, Slavomír Sipina. Lesníkom sa systém nasadzuje vo viacerých fázach, aby sa všetky jeho časti postupne prispôsobili, otestovali, vyladili a zabehli v podmienkach LSR.
„ySpatial prešiel kompletným redizajnom k užívateľskej prívetivosti a modernosti. Kvôli veľkému technologického upgradu a hĺbkovej analýze ergonómie sme vytvorili úplne novú aplikáciu, ktorá je ešte viac intuitívna a v súlade s pravidlami moderného UX dizajnu,“ hovorí Slavomír Sipina. 
Mapa ako zdroj pravdy
Za LSR rekapitulovali rok Ivan Hanula a Marcela Mojžišová z GIS tímu LSR. Odštartovali mottom: Mapy sú zdrojom pravdy, ktorá je ináč neviditeľná.
Hovorí Ivan Hanula: „Keď sa stane, že sa rôzne pohľady na reálny stav lesa z rôznych dôvodov nezhodujú, mapa je miestom, ktorému na konci dňa každý lesník môže dôverovať.“
Spoločne zhrnuli časti GIS systému, dátové zdroje aj pracovné zaradenie používateľov, ktoré zahŕňa všetkých, od top manažmentu až po informátorov. Vypichli aj najčastejšie chyby, ktoré lesníci pri práci s aplikáciou WebGIS robia a navigovali ich k správnemu použitiu.
Rekapitulačnú časť uzatvoril Ivan Hanula vetou: „Dovolím si tvrdiť, že nám mapy umožňujú lepšie poznať, chápať, spravovať a obhospodarovať naše pekné slovenské lesy.“
Spokojnosť a „pracanti“ roka
Pokračovali sme sumárom výsledkov prieskumu spokojnosti a ocenením „pracantov roka“. „Z opýtaných používateľov 99 percent vyjadrilo so systémom spokojnosť a v každodennej práci má WebGIS vysoký alebo stredný prínos pre 96 percenta z nich. Celkovo lesníci systému udelili 4 hviezdičky z piatich, s čím sme ako tím veľmi spokojní,“ sumarizuje Juraj Vacula.
Lesníkom vyhovujú všetky časti systému, ktorý je intuitívny a z väčšej časti nevyžaduje ani školenie. Súhrnne to vyjadril jeden z lesníkov v anonymnom prieskume: „Systém sa stal našou neoddeliteľnou súčasťou pri dennej činnosti na lesnej správe a úplne nahradil tlačený mapový operát. Na stretnutiach YMS a LSR sa vždy dozviem novinky, ktoré využívam v praxi a mám možnosť posúvať návrhy na rozšírenie funkcionalít.“
Príjemnou tradíciou sa stalo ocenenie najaktívnejších používateľov, ktorí vo víre práce neriešia, koľko operácií za rok vykonajú, preto je pre nich ocenenie prekvapením. „Tento rok sme ocenili 11 lesníkov v piatich kategóriách, od najväčšieho počtu editácií až po najväčší počet hromadných operácií,“ dopĺňa Juraj Vacula.
Drony v lesoch
Špeciálnou časťou stretnutia bola prezentácia využitia dronov v prostredí Lesov SR. Odštartoval ju GIS analytik LSR Ivan Hanula prednáškou, ako drony zmenia lesníctvo. „V poľnohospodárstve už sa drony etablovali a rozhodne zmenia aj lesníctvo, z pohľadu rýchlosti a dostupnosti informácií. LSR má niekoľko desiatok dronov rozmiestnených na lesných správach a odštepných závodoch. Dronmi získané dáta sú vo WebGISe, mobilnej aplikácii aj enterprise GISe do 24 hodín.“ 
Možnosti dronov lesníkom predstavili aj zástupcovia spoločnosti Uavonic. V živých ukážkach predviedli snímanie územia, spracovanie dát, špeciálne druhy dronov, aj riešenie „dron-in-a-box“, ktoré dokáže autonómne monitorovať vybrané územia. Nechýbali ani ukážky letového majstrovstva FPV dronov.
Výskumné projekty
Tím inovátorov YMS už do výskumu vložil okolo 150 tisíc hodín a pracuje aj na projektoch v doméne lesníctva. Najväčší dopad a praktický potenciál bude mať aplikácia z výskumno-vývojového projektu FOCAL, ktorého sa YMS zúčastňuje a ktorý je financovaný z výzvy Horizon Europe. Na stretnutí ho prezentoval Radovan Hilbert, riaditeľ pre rozvoj obchodu YMS: „Pracujeme v silnom konzorciu partnerov, ako sú Max Planckov inštitút alebo Frauenhoferova spoločnosť, na inteligentnej platforme pre modelovanie dopadov zmeny klímy s lesníckym a urbanistickým zameraním. Výsledkom bude klimatický model na báze aktuálnych údajov a umelej inteligencie, dostupný lesníkom aj urbanistom na predvídanie zmeny klímy vo vlastných oblastiach. Vo forme inteligentnej aplikácie bude pomáhať identifikovať konkrétne opatrenia na zvyšovanie odolnosti.“