Používateľské stretnutie Eustream a YMS dopadlo na výbornú
Tím YMS a klienti spoločne intenzívne riešia aktuálny stav systémov. Vyhodnotia používanie, spokojnosť, prejdú námety na rozvoj a zozbierajú spätnú väzbu. Cieľom je rozvinúť spoluprácu a zahrnúť aj témy, na ktoré v bežnom pracovnom živote, plnení úloh a termínov neostáva čas.
Hovorí Róbert Franček, výkonný riaditeľ YMS:
„O novom systéme rozhoduje manažment a odborníci na oboch stranách. Keď sa spustí a začnú ho používať stovky alebo tisícky nových ľudí, vchádzame do ďalšej etapy. Pozývame si kľúčových používateľov, ktorí pri začiatku práce s novým systémom prinesú ďalšie užitočné námety.“
Dobrú prax spoločných stretnutí už mnohé roky oceňujú všetci klienti YMS.
Eustream a YMS
Pracovníci Eustream a YMS sa s výnimkou pandémie stretávajú už viac, ako 20 rokov. Tento rok sa zišlo viac ako 50 odborníkov z líniovej aj kompresorovej časti slovenského plynovodu. Riešili mapový portál (geografický informačný systém – GIS) a súvisiace služby, predovšetkým technické schémy, trasovanie, protikoróznu ochranu.
Hovorí Branislav Reťkovský, vedúci odboru GIS:
„V mapovom portáli evidujeme dianie na piatich úsekoch plynovodu v celkovej dĺžke viac ako 2300 kilometrov. Ako zdroj informácií používame ortofoto, tranzitnú, objektovú alebo katastrálnu mapu. Sledujeme celkový stav plynovodu a plánujeme opravy a údržbu – procesne, finančne aj z pohľadu potrebných odstávok.“
Prezentujúci prechádzali aplikácie a upozornili na niekoľko oblastí, ktorých rozvoj by zvýšil pracovný komfort. Aktuálne témy rezonovali a rozvinula sa výdatná diskusia s mnohými nápadmi.
Hovorí Marek Ivaňák, prevádzkový riaditeľ YMS a projektový manažér pre Eustream:
„Odznelo veľa odporúčaní a praktických, dobrých nápadov, ktoré sú uskutočniteľné a zrýchlia procesy, ušetria čas a peniaze alebo zjednodušia agendu. Po schválení vedením spoločnosti sa budú postupne zavádzať do praxe.“
Špeciálnym hosťom akcie bol projektový manažér z Úradu geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky, Štefan Hudák. Predviedol používanie Portálu elektronických služieb katastra nehnuteľností a vysvetlil mapové služby Geoportálu. Z pohľadu potrieb plynárov, ktorí spravujú plynovod na pozemkoch pozdĺž celého Slovenska.
Hovorí Štefan Hudák:
„Bol dokončený 2. cyklus slovenskej ortofotomozaiky, na stiahnutie bez poplatku z vládneho cloudu katastra. Momentálne prebieha aj 2. cyklus leteckého laserového skenovania terénu Slovenska, ktorý skončí v roku 2026. Odborníkom je zatiaľ k dispozícii digitálny model reliéfu DMR 6.0 a DMP 2.0 z prvých cca 2 500 km2.“