VÝSKUMNÉ LABORATÓRIUM YMS

Dlhodobá snaha o moderné a inovatívne produkty a služby nás priviedla do softvérového výskumu. Na výskumných projektoch rôzneho druhu - európskych, zákazníckych/komerčných a interných -pracujeme už viac ako 15 rokov. Máme stabilný, odborne zameraný personál a výsledky publikujeme v rôznych periodikách. Sme držiteľom Osvedčenia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu o spôsobilosti vykonávať vedu a výskum (číslo osvedčenia 2018/2368:2-26C0) v zmysle § 26a zákona č. 172/2005 Z.z. o organizácii štátnej podpory výskumu a vývoja a o doplnení zákona č. 575/2001 Z.z. o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy v znení neskorších predpisov

Výskumných hodín
Realizovaných projektov
výskumných partnerstiev
Registrované úžitkové vzory a patenty

PATENTOVANÉ TECHNOLÓGIE – PROBLÉMY,
KTORÉ SME VYRIEŠILI NOVÝMI TECHNOLÓGIAMI

MONITOROVANIE STRATY ÚRODNEJ VRSTVY PÔDY

Problém: Vodnú eróziu spôsobuje tečúca voda vo svahovitých a nerovných terénoch, na suchej pôde, nepokrytej vegetáciou.Gravitácia jej dodáva energiu a tá pôdu uvoľňuje, transportuje a sedimentuje. Odnáša vrchnú organickú hmotu a živiny a pôda sa stáva menej úrodnou.

 

Riešenie: V projekte URANOS sme vytvorili aplikáciu, ktorá vypočíta a vizualizuje stratu úrodnej vrstvy pôdy eróziou a určí najvhodnejšie poľnohospodárske opatrenia na jej zníženie pri čo najnižších nákladoch. Súčasťou úžitkového vzoru je okrem algoritmov aj úložisko externých zdrojov údajov a možnosť napojenia na vzdialené zariadenia pre plánovanie obhospodarovania pôdy. Toto riešenie pomôže poľnohospodárom, lesníkom aj samosprávam.

Úžitkový vzor č. 9599

MONITOROVANIE VÝSKYTU STRŽÍ A RIZIKA ZOSUVOV PÔDY

Problém: Strže, nazývané aj výmoly, vznikajú pri intenzívnych zrážkach. Energia tečúcej vody vymýva pôdu, predovšetkým na svahoch kde nie je chránená vegetáciou. Často vznikajú v horských oblastiach pri ťažbe dreva a narúšajú stabilitu svahov. Môžu spôsobiť zosuvy pôdy, zmenšiť plochu vhodnú na pestovanie lesa a znížiť možnosť manipulácie a zvážania dreva. Časom môžu narásť do veľkých rozmerov. Pri ich zatarasení vznikajú prirodzené prehrádzky, avšak s nestabilnými hrádzami, čo môže opäť viesť k škodám na majetku, či dokonca zdraví a životoch.

 

Riešenie: V projekte FOMON sme vytvorili systém, ktorý pomáha automatizovane identifikovať a následne monitorovať strže – ich vývoj. Analyzuje údaje diaľkového prieskumu Zeme získané v rôznom čase a s pomocou špeciálneho algoritmu strže detekuje a vizualizuje do 3D modelu terénu.

Úžitkový vzor č. 9971

MONITOROVANIE NEVIDITEĽNÝCH JAVOV V PRIEMYSELNÝCH AREÁLOCH

Problém: V priemyselných areáloch sa môžu diať okom neviditeľné a potenciálne nebezpečné javy. Napríklad únik nebezpečných látok spôsobujúci zamorenie alebo ohrozenie zdravia zamestnancov, alebo prehrievanie zariadení nad limitom prevádzkových teplôt, čo môže byť prvý ukazovateľ hroziacej poruchy alebo havárie.

Riešenie: V projekte UAV sme vytvorili systém na priestorový monitoring veličín, získaných z meraní bezpilotným leteckým zariadením (UAV) vybaveným snímačom na sledovanie veličiny. Po importe 3D bodových mračien softvér automatizovane interpoluje 3D model, ktorý sa vyhodnotí a identifikuje chyby v meraniach. Výsledný 3D model sa vizualizuje prostredníctvom virtuálnej reality a umožňuje koncovému užívateľovi pohybom vo virtuálnom modeli monitoring svojho areálu alebo územia.

Úžitkový vzor č. 9990

výskumní PARTNERI

esa logo
globesy logo
lesy sr logo
nppc logo
qintec logo
sav uke logo
sav logo
shmu logo
spunitra logo
tuke logo
univerzita zvolen logo
ukba logo
ukfnitra logo
unizalogo
vlm sr logo

Úspešné projekty

výskum a inovácie, mapa produktivity slovenských polí
mapa eróznej kalkulačky, ukážka softvéru
bezkontaktné metódy získavania geopriestorových údajov
ochrana pred lesnými požiarmi Falco Guard
výskum YMS
výskum YMS
digitálny model šírenia toxínov, výskumné laboratórium YMS
výskum YMS
laserové skenovanie náleziska Molpír, digitálny model, výskum YMS