NovinkySadenie stromkov YMS a LSR

20. mája 2021 –

Tím YMS v rámci firemného teambuildingu pomohol Lesom Slovenskej republiky (LSR) a občianskemu združeniu Moje Slovensko úspešnou brigádou odštartovať nový projekt LSR, Milión stromov. Prvých tisíc stromov, smreky, jedle a buky, sme zasadili v lese pri Bytči, vo štvrtok, 6. mája. Cieľom projektu je nielen vysadiť tento počet stromov a odsledovať, kde a za aký čas sa to podarí, ale aj cez prácu dobrovoľníkov v rôznych častiach Slovenska priblížiť verejnosti skutočný rozsah práce lesníkov a starostlivosť o les. Zámerom YMS bolo byť medzi prvými, kto s lesníkmi na projekte zapracuje, čo sa nám aj podarilo.

„YMSáci tisíckou zasadených stromov ukázali, že sú výkonní nielen za počítačmi, kde pripravujú pre lesníkov odborné mapové aplikácie, ale aj v strmom lesnom teréne s motykou či čakanom v ruke. 1000 sadeníc, ktoré si lesníci pre nás nachystali, sme v spolupráci so zástupcami spoločnosti Allianz poisťovňa zasadili v priebehu asi 5 hodín, vrátane vstupného zaškolenia. Bolo pre nás zaujímavé vyskúšať si lesnícku prácu, predovšetkým sadenie v strmom teréne, kde bolo potrebné pred samotným kopaním a sadením očisťovať pôdu od napadaných zvyškov kalamitného dreva“ zhodnotil tímovú snahu kolegov predseda dozornej rady YMS, Mikuláš Szapu.

V lese odštepného závodu LSR, Považská Bystrica pri Bytči, sa pod dohľadom skúsených lesníkov vysádzal tzv. karpatský mix. Ide o kombináciu sadeníc smreka, jedle a buka, ktoré sa hodia do danej nadmorskej výšky, približne 700 – 800m a striedavo vysadené sú odolné aj v strmom svahu. „Ide o oblasť, v ktorej je pre náročný terén vetrom aj vodnou eróziou ohrozená klasická monokultúrna výsadba. Preto sme zvolili k smrekom, ktoré majú plytší koreňový systém ako doplňujúci ihličnan jedľu s hlbokými koreňmi a listnatý buk, ktorý pomáha celý systém držať dohromady. Je to teda ekologicky aj klimaticky najvhodnejšie riešenie,“ vysvetľuje Matúš Pivovar, koordinátor projektu a podpredseda občianskeho združenia Moje Slovensko.

 

Lesníci sa nám venovali v menších skupinách a dozorovali spôsob sadenia, vzhľadom na to, že od kvality sadby na 90 percent závisí či stromček prežije ďalšie náročné roky. „Stromček musí byť zasadený dostatočne hlboko, silno pritlačený a predovšetkým vo svahu umiestnený tak, aby ho nevyplavili dažde alebo mrazy. O takto vysadený stromček sa lesníci budú ešte asi 5 až 10 rokov starať, až potom z neho bude silný strom, ktorý porastie aj pre naše deti. Po vysadení sa niekoľko rokov vyžína burina a citlivé sadenice sa natierajú na ochranu pred ohryzením zverou,“ vysvetľuje koordinátorka projektu, Anna Sliacka z LSR.

Celý tím YMS akciu zvládol aj napriek pretrvávajúcim opatreniam Covid automatu, ktorý požadoval negatívny test nie starší ako 12 hodín. „Znamenalo to, že sme teambuilding zahájili spoločne v rade na antigénový test v Trnave. Našťastie to kolegov neodradilo a akcia dopadla úspešne. Tím YMS sa plánuje sadenia stromčekov s lesníkmi zúčastňovať pravidelne. Verím že v budúcnosti sa zo zvyšujúcou praxou v lese, nielen za počítačom, priblížime k výkonu profesionálov sadiacich neuveriteľných 300 až 500 stromčekov denne,“ uzatvára Mikuláš Szapu.

Projekt a jeho zahájenie, ktoré prebehlo koncom apríla v lesníckom kaštieli Antonstahl, predstavila aj obľúbená relácia Halali Slovenskej televízie. Prihlasovanie na dobrovoľnícke sadenie prebieha online na stránke www.mojles.sk.

Takto vyzerá teambuilding zasvätený dobrej veci.

 

Sadenie stromkov YMS a LSR

Sadenie stromčekov YMS a LSR